Senast den 1 januari 2027 ska alla elnätsföretag införa en ny prismodell med effektavgift, även kallad effekttariff. För många företag innebär det ett tydligt skifte, elkostnaden påverkas inte bara av hur mycket el som används över tid, utan också av när och hur mycket som används vid en given tidpunkt.
Här får ni en praktisk väg in i cirkulär ekonomi med fokus på lönsamhet. Genom konkreta aktiviteter får ni inspiration, kunskap och praktiska verktyg som hjälper er att gå från ord till handling. Samtidigt stärker ni företagets förmåga att hantera marknadens svängningar och tar fram en plan för nästa steg, anpassad till er verksamhet.
Close the loop-nätverket är en arena för samarbeten och framtidens affärer. Här möts industriföretag i Norrbotten och Västerbotten för att knyta kontakter och lära känna nya samarbetspartners. Vi kombinerar kunskap och inspiration med erfarenheter från vardagen, delar lärdomar och lyfter utmaningar.
Leverans och totalförsvar i Storlien är mötesplatsen där näringsliv, industri och beslutsfattare samlas för att omsätta säkerhetspolitiska behov till konkreta affärsmöjligheter. Under två dagar kopplas geopolitik, totalförsvar, innovation och leveransförmåga samman med praktik, nätverkande och nya samarbeten. Målet är tydligt: att stärka svensk beredskap genom fler konkurrenskraftiga företag, robusta leveranser och hållbara försvarsaffärer i Jämtland Härjedalen, Västernorrland och Trøndelag.
Välkommen till Norrlandskonferensen – en inspirerande och lärorik konferens som sprider erfarenheter och inspiration från norrländska företag som jobbar med bland annat lean, logistik, planering, kvalitet och kundnöjdhet.
Under Norrlandskonferensens första dag har Stefan Lindbäck från Lindbäcks Group en föreläsning om företagets arbete med cirkularitet. Han bidrar med inspiration och lärdomar från resan mot ett mer cirkulärt byggande. Inslaget är en del av projektet Close the Loop.
Senast den 1 januari 2027 ska alla elnätsföretag införa en ny prismodell med effektavgift, även kallad effekttariff. För många företag innebär det ett tydligt skifte, elkostnaden påverkas inte bara av hur mycket el som används över tid, utan också av när och hur mycket som används vid en given tidpunkt.
Var med från början! Nu bjuder vi in till Close the loop-nätverket, en arena för samarbeten och framtidens affärer. Här möts industriföretag i Norrbotten och Västerbotten för att knyta kontakter och lära känna nya samarbetspartners.